Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın Ayasofya’sı: Ulucami

Osmanlı payitahtı Bursa’da, Yıldırım Bayezid tarafından 20 kubbeli yaptırılan Ulucami, Bursa’nın en önemli değerleri arasında… Tüm heybetiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu kutlu cami, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin Bursa’da ziyaret ettiği adreslerden biri…

Osmanlı payitahtı Bursa'da, Yıldırım

Kaynaklara göre Ulucami; Bursa’nın sembol eserlerindendir ve İslam âleminin en yüksek mertebedeki 5’inci büyük mabedidir.

Osmanlı Devleti’nin dördüncü hükümdarı  Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi‘nden sonra 1396-1400 yıllarında 20 kubbeli olarak yaptırılan 600 yıllık tarihi cami, Türkiye’nin ve İslam dünyasının önemli eserleri arasında.

Evliya Çelebi’nin “Bursa’nın Ayasofya’sıdır. Bütün camilerin ulusudur.” ifadesiyle anlattığı Ulucami, duvarlarını süsleyen, farklı hattatlar tarafından yazılmış 200 hat levhası ve duvar yazısı bulunuyor. Bu nedenle Ulucami, “hat müzesi” olarak da anılıyor.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre; açılışında ilk hutbeyi Somuncu Baba vermiş. Bu kutlu caminin ilk imamı ise Mevlid-i Şerif’in yazarı Süleyman Çelebi‘ymiş.

Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Mescidi Aksa ve Emeviye Camii’nden sonra “en yüksek mertebeli mabet” olarak bilinen Ulucami, ibadete ya da ziyarete gelenleri heybetiyle ve mimarisiyle büyülüyor.

Caminin içindeki üstü açık bir kubbenin altında bulunan şadırvan da, bu görkemli camiyi diğer camilerden ayıran en büyük özelliklerinden…

Erken dönem Osmanlı sanatının en önemli örneği, olan Ulucami’de ayrıca, Yavuz Sultan Selim tarafından Ulucami’ye hediye edilen 500 yıllık Kabe kapı örtüsü sergileniyor.

1855’teki Bursa depremi ile 1889’deki yangında zarar gören ve her iki afetten sonra onarılıp yeniden ibadete açılan cami, halen tüm ihtişamıyla Bursa’nın en önemli değerlerinden biri olarak şehrin merkezinde duruyor.

Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu muhteşem eseri mutlaka sizin de gelip görmenizi öneriyoruz.

Dilerseniz Bursa’da gezilecek tarihi yerler‘i de inceleyebilirsiniz.

KONUM


Fotoğraflar: Bursa Büyükşehir Belediyesi