Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan son külliye: Muradiye Külliyesi

Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösteren Muradiye Külliyesi, ölüm ile yaşamın, rüya ile hakikatin, hüzün ile huzurun bir arada hissedildiği nadide yerlerden biri… Bu tarihi mekanı mutlaka Bursa’da gezilecek tarihi yerler listesine almalısınız…

Osmanlı ruhunun sadeliği ile

Muradiye Külliyesi; Bursa’da Osmanlı hanedanına ait en büyük türbe topluluğunun yer aldığı yerdir ve Bursa’da Osmanlı sultanları tarafından yaptırılan son külliyedir. Aynı zamanda, bulunduğu semte de adını verir.

Osmanlı Devleti’nin 6. padişahı olan Sultan II. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan Muradiye Külliyesi, cami, medrese, hamam, darüşşifa ve türbeden oluşuyor.

Muradiye Külliyesi, Sultan II. Murad’ın oğlu Şehzade Alaaddin Türbesi ile başlamış, II.Selim dönemine (16. yüzyıl) kadar gelen türbe yapıları ile ayrıca önem kazanmış, anıtsal türbe yapılarının meydana getirdiği bir hazire, ilk olarak burada var olmuş.

Fatih Sultan Mehmed, II. Bayezid ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yapıldığı bilinen türbelerin de eklenmesiyle 12 türbenin yer aldığı külliyede, hanedana mensup 40 kişinin mezarı bulunuyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Muradiye sabrın acı meyvesi” olarak nitelendirdiği Muradiye Külliyesi, 2014’te Dünya Miras Listesi’ne alınan “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” Dünya Miras alanının 6 bileşeni arasında yer aldı.

Külliyede, Osmanlı hanedan üyelerinin yer aldığı 12 türbe şöyle: II. Murad Türbesi ile Şehzade Mustafa Türbesi, Cem Sultan Türbesi, Şirin Hatun Türbesi, Gülruh Hatun Türbesi, Ebe Hatun Türbesi (Fatih Sultan Mehmed’in Ebesi), Şehzade Mahmud Türbesi, Mükrime Hatun Türbesi, Gülşah Hatun Türbesi, Saraylılar Türbesi, Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi ve Şehzade Ahmed Türbesi.

Ölüm ile yaşamın, rüya ile hakikatin, hüzün ile huzurun bir arada hissedildiği külliyede, bir de Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi ile açık hava Mezar Taşları Müzesi bulunuyor.

MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bu tarihi mekanı mutlaka sizin de gelip görmenizi öneriyoruz.

Dilerseniz Bursa’da gezilecek tarihi yerler‘i de inceleyebilirsiniz.

KONUM


Fotoğraflar: Bursa Büyükşehir Belediyesi