Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin en büyük ikinci mağarası: Oylat Mağarası

İnegöl ilçesindeki Oylat Mağarası, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası… Bu mağaraya gelenler hayran kalıyor…

İnegöl ilçesindeki Oylat Mağarası,

İnegöl ilçesindeki Oylat Mağarası, Türkiye’nin en büyük ikinci mağarasıdır.

Oylat Mağarası; Hilmiye Mahallesi ile Oylat Kaplıcalarının arasında ve Oylat Kanyonu’nun sona erdiği noktada yer alıyor. İnegöl’ün 20 km güneydoğusunda bulunan mağara 750 metre uzunluğunda ve 95 metre genişliğe sahip.

Oylat Mağarası’nda sıcaklık yaz kış ortalama 18 derece olarak ölçülüyor ve bu hiç değişmiyor. Mağaranın içerisindeki sarkıt ve dikitlerin 1 santimi 16 yılda oluştuğu belirtiliyor.

Merdivenlerle inilip çıkılan Oylat Mağarası’nın içindeki ortam ise çok etkileyici ve adeta fantastik filmleri andırıyor. Mağaranın sonunda ise 40 katlı bir binaya çıkmış gibi oluyorsunuz. 3 milyon yıllık mağaranın astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği de söyleniyor. Ayrıca, mağaranın içinde yaşamını sürdüren ciddi bir yarasa popülasyonu var.

Çok sayıda kişi ziyaret ediyor burayı ve ziyaret edenleri hayran bırakıyor kendine. Mağaranın içindeki ışıklandırma ise ayrı bir hava katıyor.

Mağaraya giriş ücreti ise 10 TL (2023)

OYLAT MAĞARASI’NA NASIL GİDİLİR?

Oylat Mağarası; İnegöl’ün 17 km güneydoğusunda bulunan Hilmiye Köyü’nün 1 km güneyinde, Oylat Kanyonu’nun sona erdiği noktada yer alır.

İnegöl-Ankara karayolundan Oylat Kaplıcası’na ayrılan yol ile mağaranın yakınına kadar herhangi bir vasıta ile gidilebilir.

Oylat Mağarası yol tarifi için buraya tıklayın.

KONUM