Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İstanbul’dan Uludağ görünür mü?

Türkiye’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ, son günlerde İstanbul’dan yeniden görülmeye başlandı ve sosyal medyayı salladı. Bursa’nın gözbebeği olan Uludağ, koronavirüs pandemisinde kapanma nedeniyle hava kirliliğinin azaldığı zamanlarda da İstanbul’dan görülebilmiş ve bu nedenle gündem olmuştu.

Türkiye'nin en önemli kış

Fotoğraf: Ömer Toy

Bursa’nın beyaz cenneti Uludağ… 2543 metre yüksekliğiyle Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı…

Peki, Bursamızın gözbebeği olan Uludağ, Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’dan görünür mü?

Zaman zaman çeşitli platformlarda da tartışılan bu konu son günlerde yeniden gündeme geldi.

GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYAYI SALLADI

Kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Ömer Toy, birkaç hafta önce İstanbul Sarıyer Gözlem Kulesi’nden çektiği Uludağ manzarası sosyal medya hesabından paylaştı. O fotoğraf çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından da beğenildi ve paylaşıldı. Öyle ki bu durumu olay.com.tr Muhabiri Sercan Yavuz da haberleştirmişti.

Ramazan Bayram’ından birkaç gün önce ise bu kez, fotoğraf sanatçısı Halil Sopaoğlu‘nun İstanbul Çamlıca tepesinden İstanbul, Yalova ve Bursa’yı aynı karede yakaladığı fotoğraf sosyal medyada gündem oldu.

Binlerce beğeni ve milyonlarca görüntüleme alan fotoğraf, hava kirliliğinin azalmasıyla yaklaşık 100 kilometre uzaklığın net bir şekilde göründüğünün kanıtı oldu.

Uludağ, son olarak ise İstanbul Beykoz’dan göründü.

İşte, Hava Forum‘un X hesabından paylaştığı o görüntü…

PANDEMİDE DE GÜNDEM OLMUŞTU

Daha önce koronavirüs pandemisinde gündeme gelmişti.

Şöyle ki…

Alınan tedbirler ve ‘Evde kal’ çağrılarıyla özellikle büyükşehirlerde cadde ve sokaklar boş kalmıştı.

Sadece Bursamızda değil İstanbul gibi bir metropolde trafik ve sanayiden kaynaklanan hava kirliliği azalmıştı.

Ve tabii hava kirliliğinin azalması, zaman zaman tartışılan “İstanbul’dan Uludağ görünür mü?” konusunu da açıklığa kavuşturmuştu.

O dönemde İstanbul’dan Uludağ’ın göründüğüne yönelik haberler ve görüntüler yayılmıştı. İnternette yaptığımız basit bir araştırmada da, o haberleri, fotoğrafları ve paylaşımları görmek mümkün.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlar şöyle:

UZMANLARDAN “TEMİZ HAVA” VURGUSU

Telif hakkı nedeniyle fotoğrafları ve haber metinlerini sizlerle paylaşamıyoruz. Fakat uzman isimlerin açıklamalarına göre; Uludağ’ın yüksek olması, İstanbul ile arasında bir engelin bulunmaması ve havanın temiz olması neticesinde Uludağ İstanbul’dan görülebiliyormuş.

Uzmanlar hangi zamanlarda görüleceğine dair ise yaz aylarında sabah saatlerinin uygun olduğu bilgisini aktarıyorlar. 

Öte yandan, Bursalı Tarihçi-Rehber Ömer Kaptan ise, TRT 1’de Gündem Ötesi programında Uludağ’ın konuşulduğu 381. bölümde şunları söylüyor:

“Pandemide hatırlar mısınız? Hava biraz temizlenince Uludağ görülmeye başlandı. Uludağ eskiden de görülüyormuş. Yani bize Evliya Çelebi biraz abartılı üslubuyla diyor ki; –Uludağ’ın zirvesinden Yeni Cami’nin minarelerini bile görebildim– Dolayısıyla eskiden bu yana Uludağ görülüyormuş. Bursa’dan, Uludağ’dan da İstanbul görülüyormuş. Pırıl pırıl olduğu zamanlar havaların.”

Programın tamamını izlemek isteyenler için “Gündem Ötesi” programının Youtube kanalındaki videosunu sizlerle paylaşıyoruz.

SADECE İSTANBUL’DAN DEĞİL…

İnternetteki araştırmamızı biraz daha genişlettiğimizde 2019 ve 2020 yıllarında, Tekirdağ ve Kocaeli’den de görüldüğüne ilişkin haberlere ulaşmak mümkün.

Kocaeli Kartepe’den görüldüğüne ilişkin haberleri ve yapılan paylaşımları dün gibi hatırladığımızı belirtelim.

Aralık 2019’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında sosyal medyada yapılan karşılıklı paylaşımlar şöyleydi:

İlk paylaşım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden gelmişti.

“Siz hiç Kartepe zirvesi ile Uludağ’ı aynı karede gördünüz mü? Evett şimdi gördünüz” notuyla  Kartepe’den Uludağ’ın görüldüğü fotoğrafı paylaşmıştı. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu paylaşımına Bursa Büyükşehir Belediyesi ise şu ifadelerle cevap vermişti:

“Arada mesafeler olsa da, mevsim kış olsa da karla kaplı Uludağ’ımız kalpleri ısıtmaya yeter. Güzel Uludağ’ımız her yerden çok güzel görünüyor.🙂 Kartepe’ye sevgiler…”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa'nın merkez ilçelerinden Osmangazi'de gezilecek
Sıradaki Haber Osmangazi’de gezilecek yerler