Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Heybetiyle büyülüyor: Tarihi İnkaya Çınarı

Uludağ’ın eteğinde tarihe tanıklık eden 618 yaşındaki Tarihi İnkaya Çınarı, devasa büyüklüğüyle dikkat çekiyor.  Bursa’nın sembol çınarlarından biri olan İnkaya Çınarı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası…

Uludağ'ın eteğinde tarihe tanıklık

Bursa, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bir şehirdir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olma özelliği taşıyan Bursa, aynı zamanda doğaseverler için birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Bu doğal güzelliklerden biri de şüphesiz ki “Tarihi İnkaya Çınarı“dır.

Uludağ’ın eteklerindeki bu devasa büyüklükteki çınar ağacı, sadece doğaseverlerin değil, tarih ve kültür meraklılarının da ilgisini çekiyor.

618 yaşındaki İnkaya Çınarı; Osmangazi ilçesinde kent merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki İnkaya Köyü‘nde bulunuyor.

Gördüğü Bursa manzarası ile insanı şehir yaşamının stresinden uzaklaştıran, koca koca dallarının altında yüzlerce kişiyi ağırlayacak bir çay bahçesi bulunan Tarihi İnkaya Çınarı, büyüklüğüyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

Köy meydanında gururla yükselen bu devasa ağaç, yaklaşık 53 metre tepe çapı, 37 metre yüksekliği, 13 ana kol ve 10 metrelik gövde çevresiyle adeta bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor.

Dallarının kalınlığı bile 4 metreyi bulan ve Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri kabul edilen İnkaya Çınarı, Bursa’ya yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği önemli bir semboldür.

Eğer sizin de yolunuz Bursa’ya düşerse, Tarihi İnkaya Çınarı’nı da mutlaka görün.

KONUM