Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cennetten bir köşe: Sadağı Kanyonu

Orhaneli ilçesindeki “Sadağı Kanyonu”, her mevsim çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Orhaneli ilçesindeki "Sadağı Kanyonu",

Roma İmparatoru Hadrianus’un avlak olarak kullanmak üzere kurduğu Orhaneli ilçesindeki kanyon, sarp kayalıkları, sıcak su kaynağı, kaya hamamı ve şelalesiyle, kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyen doğa tutkunlarından ilgi görüyor.

İlçe merkezine 9 kilometre uzaktaki kanyonda, tahta merdivenleri aşıp bendin üzerine çıkan ziyaretçileri, yüksekliği 70 metreyi bulan kayalar karşılıyor.

Hafta sonlarını huzurlu ortamda geçirmek ve spor yapmak için bölgeye gelen vatandaşlar, her mevsim farklı güzelliğe bürünen doğanın keyfini çıkarıyor.

Bursa’nın ikinci büyük kanyonu

İznik Sansarak’tan sonra Bursa’nın ikinci büyük kanyonu olan Sadağı Kanyonu, coğrafi özellikleriyle ön plana çıkıyor.

12 km uzunluğa sahip kanyon, milattan sonra hüküm süren bir Roma İmparatoru tarafından keşfedilmiş. Daha sonra buradaki şifalı sular, kaplıcalar, jeotermal tesis ve hamam olarak değerlendirilmiş. Bu alan eski zamanlarda avlak olarak kullanılmış, ilerleyen yıllarda da devlet koruması altına alınarak tabiat parkı yapılmış.

Kültür ve Tabiat Kurulunca 2004 yılında “sit alanı” ilan edilen Sadağı Kanyonu, daha sonraki yıllarda ise turizm yeri ve mesire alanı olarak ilan edilmiş.

Kanyon, 2020 yılında ise Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil edilmiş.

Sadağı Kanyonu nerede?

Sadağı Kanyonu; Orhaneli ilçesinde Sadağı Köyü yakınında bulunur.

Bursa merkeze 63 km, Orhaneli merkeze ise yaklaşık 9 km uzaklıktadır.

Nasıl gidilir?

Bursa merkezden yol tarifi

Orhaneli merkezden yol tarifi

KONUM