Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın lezzetleri

Hem doğal güzellikleriyle, hem tarihi geçmişiyle, hem de kültürel zenginliğiyle büyük öneme sahip Bursa’nın meşhur lezzetlerini derledik.

Hem doğal güzellikleriyle, hem

İşte Bursa’nın lezzetleri:

➡️ Bursa Kebabı (İskender Kebap)

Bursa’ya özgü lezzetler denince akla ilk gelen gelenlerden biri hiç kuşkusuz İskender Kebabı…

İlk olarak kebapçıların yaygın olduğu Bursa’nın Kayhan Çarşısı’nda ortaya çıkan İskender Kebabı; köklü geçmişi, pişirme şekli, lezzeti, ve kendine has sunumuyla Bursa yemek kültürünün en büyüleyici ve özel lezzetlerinden birisi olma özelliğinde.

➡️ İnegöl Köfte

Bursa’nın “tescilli” ürünlerinden biri olan İnegöl Köftesi, adından da anlaşılacağı üzere İnegöl ilçesine has bir köftedir.

Bu köfteyi İnegöl ilçesi başta olmak üzere Bursa’daki birçok restoran ve köftecide bulabilirsiniz.

➡️ Pideli Köfte

Bir diğer lezzetimiz de sadece Bursa’da bulabileceğiniz pideli köfte. Evliya Çelebi’nin eserinde de yerini almış olan bu lezzet, asırlardır Bursa mutfağının en önemli yöresel yemeklerinden biri.

➡️ Cantık

Bursa’ya özgü “tescillenmiş” lezzetlerden biri olan cantık, Tarihi Kayhan Çarşısı başta olmak üzere Bursa’nın birçok fırınlarından çıkıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret tescili alan cantık, şehirde ilgi gören lezzetlerden biridir.

➡️ Tahinli Pide (Tahanlı)

Bursa’nın en meşhur ve halkın en sevdiği lezzetlerden biri olan tahinli pide yada diğer adıyla tahanlı; 19. yüzyılın ikinci yarısında Balkan göçmenleriyle Bursa’ya gelmiş.

Bursa’da kahvaltıların vazgeçilmezi olan bu lezzeti, kentteki hemen hemen her pastane ve fırınlarda bulabilirsiniz.

➡️ Süt helvası

Bursa’nın kendine has en önemli lezzetlerinden biri de süt helvasıdır. ‘Bursa Helvası’ olarak da anılan bu leziz tatlı, Bursa halkı için özel yere sahiptir.

Kıvamı ustalık gerektiren bu tatlıyı Bursa’nın birçok restoranında bulabilirsiniz. Balkan kökenli olan bu tatlı, Bursa halkının vazgeçilmezleri arasında yer alır.

➡️ Mustafakemalpaşa Tatlısı

Bursa lezzetleri listesinde aslında hemen hemen her yerde rastlayabileceğiniz Mustafakemalpaşa Tatlısı bulunuyor.

Adını Mustafakemalpaşa ilçesinden alan bu tatlı, Bursa mutfağının geleneksel tatlılarındandır. Şerbetli tatlıların arasında en çok tercih edilenlerden biri olan yerel lezzet, peynir tatlısı olarak da anılır.

➡️ Kestane şekeri

Bursa’nın simge olmuş lezzetlerinden bir diğeri de Uludağ’ın, eteklerindeki kestane ağaçlarından toplanan kestanelerle yapılan kestane şekeridir.

Şehrin en bilinen özgün lezzetlerinden biri olan bu tatlı, lezzetini ve formülünü yıllardır koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca Bursa Kestane Şekeri, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan coğrafi işaret alan ürünlerden biridir.

➡️ Bağdat hurma tatlısı

Bursa mutfağının kendine özgü lezzetleri arasında yer bulan bu tatlının yarım asırlık bir geçmişi vardır.

İlk olarak 1968 yılında, bir pastanede “Bağdat Hurma Tatlısı” olarak üretilmeye başlanan bu tatlı, gün geçtikçe orijinal tadı ve şekliyle popülerlik kazandı. Kentin birçok yerinde seyyar olarak satılan bu tatlı, hafif bir tada sahiptir.

➡️ Cevizli lokum

Bursa’da bayram, düğün ve özel günlerde hazırlanıp ikram edilen bir lezzettir.

Bu lezzeti, Bursa’daki birçok fırın ve pastanelerde bulabilirsiniz.