Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın ‘lezzet’ rehberi

Bursa, tarihi zenginlikleri ve muhteşem doğal güzellikleriyle hem yaşanılası hem de gezilesi bir yer. Aynı zamanda şehir ile özdeşleşen lezzetleri de Bursa’yı Bursa yapan değerlerin ayrılmaz bir parçası durumunda. Peki, Bursa’da ne yenir? Bursa’nın hangi lezzeti nerede yenir? İşte Bursa’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken bu lezzetlerin bazıları ve eşsiz tatları keşfedebileceğiniz bölgeler…

Bursa, tarihi zenginlikleri ve

Bursa, tarihi ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan bir şehir olmanın ötesinde, tatlarıyla da büyülüyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak önemli bir tarihi geçmişe sahip olan kent, aynı zamanda zengin ve çeşitli bir mutfak kültürüne de ev sahipliği yapıyor.

Bu yazı, Bursa’nın eşsiz lezzetlerini keşfetmek isteyenlerin şehrin hangi bölgesinde deneyebileceğine yönelik bir rehber niteliği taşıyor.

İşte… İskender’den pideli köfteye, cantıktan süt helvasına kadar Bursa’ya özgü birçok lezzeti ve eşsiz tatları keşfedebileceğiniz bölgeler…

İskender kebap (Bursa döner kebabı)

Başka bir şehirde “Bursa mutfağından bir lezzet söyler misiniz?” diye kime sorarsanız sorun, ilk cevap İskender kebap olur. Evet, bu yüzden Bursa’nın en meşhur lezzeti diyebiliriz. Bu lezzeti Bursa’nın en meşhur yerlerinden olan “Heykel” olarak bilinen Atatürk Caddesi üzerindeki orijinal Mavi Dükkan’da yada Kayhan Çarşısı’ndaki Tarihi Ahşap Dükkan’da bulabilirsiniz. Yalnız, Heykel’deki dükkanın kapısında uzun bir kuyrukla karşılar sizi. Yanlış okumadınız, uzun bir kuyruk gerçekten. Tabi, bu eşsiz lezzeti Tophane gibi merkezde bilinen bazı bölgelerde de bulmak mümkün.


Pideli köfte

600 yıllık Tarihi Kayhan Çarşısı, bu lezzeti deneyimlemenin en doğru adresi diyebiliriz. Kayhan’da dönere alternatif olarak yapılmaya başlanan pideli köfteyi siz de çok seveceksiniz. Kayhan dışında bu güzel lezzeti Cumhuriyet Caddesi’nde de tatmak mümkün.


İnegöl köfte

Adından da belli olduğu gibi en lezzetlisini İnegöl ilçesinde yiyebilirsiniz. Ancak Bursa’nın merkezinde de İnegöl köftesini yemek için birçok mekan bulunuyor.


Cantık

Sadece Bursa’ya özgü olan bu lezzeti de Bursa’nın pek çok bölgesinde bulabilirsiniz. Ancak şehrin merkezinde yer alan Aynalı Çarşı ve Tuz Pazarı’nda yer alan dükkanlardaki cantığın lezzeti bir başka.


Süt helvası

Günümüzde sadece Bursa’da yapılan tatlılardan biri olan süt helvası, Bursa’daki esnaf lokantalarının menülerini süslüyor. Bu lezzeti bulabileceğiniz adres ise özellikle merkezde yer alan Tahtakale bölgesidir.


Tahinli pide(tahanlı) ve Bursa simidi

Bursa’ya özgü lezzetlerden biri de tahinli pidedir. Yada diğer adıyla tahanlı… Sabah kahvaltısında tercih edilir. Genelde sıcacık bir Bursa simidinin ardından yenir. Çay, Bursa simidi ve tahanlı… Kesinlikle tadına bakmanızı öneriyoruz. Bursa’daki pastanelerin tamamında bulmak mümkün. Ancak Bursalılar şunu bilir ki, Abdal civarındaki dükkanlarda bir başkadır bu lezzet.


Közde Türk kahvesi

Ülkemizin birçok yerinde bulabileceğiniz bu özel lezzetin Bursa’da da mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle merkezdeki Koza Han’da bu lezzetti deneyimleyebilirsiniz. Tarihi yerleri gezip dolaştıktan sonra yada Kapalıçarşı ve Hanlar Bölgesi’nde alışveriş sonrası yorgunluk atmak isteyenlere tavsiyemizdir.


Osmanlı çayı

Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin de bulunduğu Tophane’de yer alan Sümbüllü Bahçe Konağı’nda muhteşem Bursa manzarası eşliğinde bu çayı içebilirsiniz.


Kestane şekeri

Şehrin birçok yerinde bulmak mümkün. Ancak şehir merkezini ziyaret ettiğinizde Atatürk Caddesi’nde bulunan dükkanları tercih edebilirsiniz.


Bağdat hurma tatlısı

Seyyar arabalarda görebileceğiniz bir sokak lezzeti olan Bağdat hurma tatlısı merkezdeki Atatürk Caddesi üzerinde bulabileceğiniz bir Bursa lezzetidir.


Cevizli lokum

Bursa’nın sevilen lezzetlerinden biridir. Kentteki birçok pastane ve fırınlarda bulabilirsiniz.


Mustafakemalpaşa tatlısı

Herkes tarafından bilinen ve bayramlarda da baklavaya alternatif olarak tercih edilen Mustafakemalpaşa tatlısını Bursa’daki hemen hemen her lokantada yada tatlıcılarda bulmak mümkün. Ama asıl yeri tabi ki Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan bu işin ustası tatlıcılardır.