Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın hızlı treninde yeni sürpriz

10 yıl önce temeli ‘yüksek hızlı’ atılan ardından ‘yüksek standartlı’ya dönen Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattına Bandırma’nın ardından Balıkesir de eklendi. Rota İzmir’e döndü.

10 yıl önce temeli

Bursa’nın hızlı treninde sürpriz bir gelişme yaşandı.

10 yıl önce temeli ‘yüksek hızlı’ atılan ardından ‘yüksek standartlı’ya dönen Bursa-Yenişehir-Osmaneli hattına Bandırma’nın ardından Balıkesir de eklendi. Rota İzmir’e döndü.

Gelişmeyi, Olay Gazetesi yazarlarından Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesinden duyurdu.

Yılmaz’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

İlk haberi… 14 Şubat günü duyurduk. İpucu da, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Bursa ziyaretinde Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Bandırma hattı yerine Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Balıkesir hattı demesiyle çıktı.

Gerçi…

Osmaneli-Yenişehir-Bursa hattına Bandırma’nın eklenmesiyle Balıkesir Milletvekillerinin harekete geçip bu hatta Balıkesir’in de eklenmesini istedikleri Balıkesir yerel medyasına yansımıştı, ama Karaismailoğlu’nun sözleri yeni adımı duyurmuştu.

İşte…

Ankara’dan gelen haberler, o beklentinin gerçeğe dönüştüğünü ortaya koyuyor.

Çünkü…

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü 201 kilometrelik Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Bandırma hattına 87 kilometrelik Balıkesir hattını ekledi. Hattın uzunluğu 288 kilometreye ulaşırken, İzmir treni için yol açıldı.

Yeni hat…

AYGM dosyasına şu ifadelerle girdi:

… Balıkesir ili özelinde gerçekleştirilen ve proje çalışmaları nihaileştirilmek üzere olan planlama neticesinde mevcut durumda 201 km uzunluğunda olan hattın halihazırda işletilen Ankara-İstanbul YHT hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir üzerinden Bandırma istikametine, Karacabey’den güney yönüne ayrıldıktan sonra yaklaşık 87 km yol kat ederek 288 km uzunluğa ulaşması planlanmaktadır.

Şu da var:

Bu doğrultuda, Balıkesir Şehir Merkezine hızlı tren ile erişim sağlanması ve Balıkesir ili Ulusal Hızlı Tren ağımıza entegre olarak İstanbul, Ankara, Eskişehir, Konya, Kırıkkale, Yozgat, Sivas illerimize bağlanacak.

Bir ayrıntı da şu:

Hızlı trenin Balıkesir’e ulaşımı ile şehir merkezinde bulunan mevcut gar sahası ve istasyon bölgesinde düzenlemeler yapılarak şehir merkezinde yeni yaşam alanları ve cazibe merkezleri oluşturulacaktır.

Yeni güzergahta…

Hızlı tren, Bursa-Bandırma hattından Dağkadı’ da ayrılıp Balıkesir’e ulaşacak. Bu da yeni ihale demek.

İlk ihale Bandırma hattı danışmanlığı için

Yeni planlamaya göre… Hızlı tren Karacabey’den Bandırma’ya giderken Dağkadı’dan bir kolla Balıkesir’e bağlanacak. Bu da yeni ihale gerektiriyor.

Fakat…

Projeyi üstlenen Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ilk adımı Bandırma hattı için “kontrollük, danışmanlık, mühendislik hizmetleri” ihalesi açarak attı.

Yeni ihale…

Projenin önceki aşamaları gibi davet usulüyle yapılacak.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamını okumak için tıklayın…