Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’nın dev projesinde sıcak gelişme

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursaray’ı Şehir Hastanesi’ne bağlayacak projedeki yeni gelişmeleri bugünkü köşesinde paylaştı.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet

Bursaray’ı Şehir Hastanesi’ne bağlayacak projede yeni gelişmeler var.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, o gelişmeleri bugünkü köşesinden aktardı.

Yılmaz’ın yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

Bursaray’ı… Son durağı Emek’ten Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak metro için Mudanya Yolu’nda kazıya ağustos ortasında start verildi.

Başlangıçta…

Mudanya’ya gidiş yönü Geçit’te ortaya alınıp işyerlerinin önünde kazı yapıldı. Eylül ayında işin hızlı ilerlemesi için gidiş yönü tümüyle kapatılıp Geçit’in kuzeyinde yeni yapılan servis yoluna ulaşım verildi.

Bursa yönü ise daraltılmış olarak iki şeritten ulaşıma açık kaldı.

Ne var ki…

Yıllardır alışveriş geleneği olan Geçit’teki işyerlerinin önünün kapanması yanında, Emek-Özdilek arası ve servis yolunun iki şeritli olması mevsime karşın Mudanya’ya ulaşımı aksatıyor.

Özellikle de müşterileri ulaşamayan işyerleri sıkıntı yaşıyorlar.

İşte…

Bu sürecin en kısa sürede tamamlanması için yoğun çalışma var. Başta, işin sahibi konumundaki Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olmak üzere projeyi üstlenen Söğüt-Taşyapı ortaklığı titiz bir çalışma yürütüyorlar.

Büyükşehir Belediyesi, başta Genel Sekreter Ulaş Akhan olmak üzere tüm desteği sağlarken, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve milletvekilleri de sürekli devredeler.

Nitekim…

Geçit’te altyapı deplaselerinin yapıldığı bölgede de yoğun ve çok hızlı çalışma gözleniyor. Bu çalışmanın daha da hızlandırılıp mağduriyetlerin azaltılması için yeni bir planlama yapıldı.

Buna göre…

Geçit’te, trafiğe kapatılan Mudanya’ya gidiş yönünde çalışmaların yüzde 70’i bitti. Yol ocak ayı ortasında tamamlanacak ve esnafın önü açılacak.

O süreçte…

Yolun karşı tarafı olan, Bursa’ya gidiş yönü kamyonların kullandığı ortadaki bölüme alınıp, bu kez oradaki esnafın önünde çalışma başlayacak.

Orada da…

Altyapı deplasesi ve metro hattı güçlendirmesinin mart ayı ortasına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Konuştuğumuz kaynaklar, mart ayı ortasında tüm çalışmanın tamamlanıp yolun Geçit’te normale döneceğini söylediler.

Gar İstasyonu’nun temeli gelecek ay atılıyor

Uzunluğu… 6.1 kilometre olan Şehir Hastanesi metrosu için Emek’ten sonra Geçit, Ahmet Yesevi Camii, Gar ve son durak Şehir Hastanesi istasyonları var.

Bunlardan…

Geçit girişinde, Özdilek-Özhan marketler önünde bulunan istasyon ile Şehir Hastanesi önündeki istasyonda çalışma sürüyor. Hızlı tren ve metronun entegrasyonunu sağlayacak özel projeli Gar İstasyonu’nun temeli ise önümüzdeki ay atılacak.

Şehir Hastanesi metrosu için ray siparişi verildi, ilk montaj şubatta

Gerçi… Mudanya ulaşımında trafiği etkilediği ve esnafı sıkıntıya soktuğu için Geçit’teki kazı gündemde, ama Bursaray’ı son durağı Emek’ten Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak metro inşaatında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Örneğin…

Müteahhit firma Söğüt-Taşyapı’nın siparişini verdiği rayların ocak ayında gelmesi bekleniyor.

O nedenle…

Bir yandan Geçit kazılarını hızlandıracak önlemler alınırken, bir yandan da ray döşemede ilk montaj hazırlığı yapılıyor.

Kulağımıza gelen bilgilere göre de, Emek İstasyonu-Geçit arasındaki ray döşeme çalışmalarının ilk montajı için ocak sonu ya da şubat başı hedefleniyor.

Yine…

Mart sonunda Mudanya Yolu trafiği tamamen açılıp normale dönülünce, çalışmalar ortadaki trafik dışı sürdürülecek. Bu süreçteki çalışmalar tapalı bölgede olacağı için daha hızlı ilerlemesi bekleniyor.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamını okumak için tıklayın…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursa'ya turizmden sevindiren bir haber
Sıradaki Haber Bursa’ya bir mavi bayrak daha