Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’daki en iyi 10 piknik yeri

Bursa’da nerelerde piknik yapılır? Bursa’da piknik yapılabilecek yerler nereler? İşte doğayla iç içe keyifli vakit geçirebileceğiniz Bursa’daki piknik yerleri…

Bursa'da nerelerde piknik yapılır?

Bursa, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve yeşillikleriyle ünlü bir şehir.

Şehrin huzurlu atmosferinden en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için ise piknik yapmak kaçınılmaz bir aktivite haline geliyor.

Bu yazımızda, Bursa’nın sakin köşelerinde doğayla iç içe keyifli anlar yaşayabileceğiniz en iyi piknik yerlerini keşfedeceğiz.

Ancak listeye başlamadan önce sizlere şu uyarıyı yapmak istiyoruz:

Ülkemizde ve Bursa’da son yıllarda özellikle yaz aylarında yaşanan orman yangınlarını önlemek amacıyla devletimizin ilgili kurumlarınca belirlenen tarihlerde ormanlara girişler yasaklanıyor.

Bu doğrultuda;

Lütfen belirtilen tarihlerde bu yasaklara uyalım!

Hazır mısınız? Hadi Bursa’daki piknik yerlerine birlikte göz atalım.

 1.  Botanik Park

Fotoğraf: Bursa Büyükşehir Belediyesi

Osmangazi ilçesi Soğanlı Mahallesi sınırlarında yer alan ve 400.000 m2’lik bir alanı kaplayan Soğanlı Botanik Parkı, 1998 yılından bu yana birinci derece sit alanıdır.

Doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler yada piknik yapmak isteyenler için ideal bir yer olan Soğanlı Botanik Parkı’nda 150 türden 8000 ağaç, 76 türden 100.000 çalı, 20 türden 50.000 yer örtücü ve 27 türden 6000 gül bulunuyor.

Oksijeni bol olan bu parkta ayrıca, koşu ve yürüyüş yolları, spor alanları, bisiklet parkurları, çocuk oyun, otomobil pisti, spor aletleri gibi etkinlik alanlarının yanı sıra bir de suni gölet bulunuyor.

 Haritada göster


 2.  Atatürk Kent Ormanı

Doğa ile buluşabileceğiniz yerlerden biri olan Atatürk Kent Ormanı, Nilüfer ilçesi Odunluk Mahallesi arkasındadır. Özellikle hafta sonları piknikçilerden yoğun ilgi gören bu doğa harikası yer, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır ve rakımı ise 275 metredir.

Atatürk Kent Ormanı’nın piknik alanı içerisinde piknik masaları, oturma alanları, barbeküler, çocuk parkı, mescid ve WC gibi imkânlar bulunuyor. Ayrıca, 6,5 kilometre yürüyüş yolu ve bisiklet yolu, 6 seyir terası, 7’si barbekülü olmak üzere toplam 10 adet yağmur barınağı, 10 kamelya, 2 adet çocuk oyun alanı, tenis masaları ve 2 adet voleybol oyun alanı mevcuttur.

 Haritada göster


 3.  Dağyenice

Dağyenice piknik alanı; Bursa şehir merkezine yakın olduğu için hafta sonları doğa severler tarafından tercih edilen mesire alanlarından biridir

Nilüfer ilçesindeki Dağyenice Göleti’nin yanıbaşındaki piknik alanı; sessizliği ve sakinliğiyle huzurlu bir piknik için güzel bir adrestir.

 Haritada göster


 4.  Kocayayla

Fotoğraf: Bursa Büyükşehir Belediyesi

Uludağ’ın eteklerindeki Keles ilçesinde yer alan Kocayayla, adeta bir oksijen deposudur.

Bursa merkeze yaklaşık 65 kilometre uzaklıktaki Kocayayla’nın rakımı 1200 metredir. Yaz aylarında serinlemek isteyenler için mükemmel bir adrestir.

Burada piknik yapabilir, mis gibi doğanın içinde ailenizle veya arkadaşlarınızla güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Kocayayla, son dönemde ise kamp ve karavan severler tarafından en çok tercih edilen noktalardan biridir.

 Haritada göster


 5.  Balat Atatürk Ormanı

Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

Nilüfer ilçesinin en önemli yeşil alanlarından biridir. Yaklaşık 280.849 metrekare yüzölçümüne sahip orman, 1. Derece Doğal Sit Alanıdır. Sportif faaliyetler, sosyokültürel faaliyetler açısından oldukça zengin olan Balat Atatürk Ormanı, birçok etkinliğin yapıldığı doğal bir alan.

Balat Atatürk Ormanı, rekreasyonel (mangalsız piknik, pergola, kameriye, bulaşık yıkama birimleri, WC, çeşme, çadırlı kamp alanı) olarak çeşitli fonksiyonları bünyesinde barındırıyor.

Yani, piknik yapmak için en uygun alanlardan olan Balat Atatürk Ormanı’nı da rotanızda tercih edebilirsiniz.

 Haritada göster


 6.  Demirtaş Mesire Alanı

Yaklaşık 15 yıl atıl halde kaldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından 2023 yılında yeniden kente kazandırılan Osmangazi ilçesindeki Demirtaş Mesire Alanı 35 bin 200 metrekarelik alana sahiptir.

Kafeterya, büfe, çocuk oyun alanları, piknik alanları, oturma ve dinlenme alanları, otopark, tuvalet, yürüyüş yolları gibi imkanlara sahip olan Demirtaş Mesire Alanı’nda ayrıca 150 ve 400 metre uzunluğunda özel olarak tasarlanan 2 tubing pisti de yer alıyor.

 Haritada göster


 7.  Cumalıkızık Orman Parkı

Yıldırım Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Cumalıkızık Orman Parkı; 81 bin metrekaresi orman konseptine göre özel mera karışımı ile yeşillendirilen toplam 100 bin metrekarelik alana sahiptir.

Burada 50’s i kamelya olmak üzere 250 adet piknik oturma alanı, 360 araçlık otopark, orman konseptine uygun oyun alanı, mescit ve büfe gibi birimler yer alıyor.

 Haritada göster


 8.  Balaban Mesire Alanı

Yıldırım Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan 48 dönümlük Balaban Mesire Alanı 48 bin metrekarelik alan sahiptir.

Balaban Mesire Alanı’nda, barbekülü kamelyalar, piknik masaları, ahşap oyun alanları, mescit, çeşmeler ve 1 tanesini kadın kooperatifine tahsis edilen kır lokantası yer alıyor.

 Haritada göster


 9.  Gürsu Orman Parkı

Gürsu Belediyesi’nin Dışkaya Yolu üzerinde projelendirdiği Mesire Alanı, 2024 yılında Bursalıların hizmetine açıldı.

Gürsu Orman Parkı’nda piknik ve barbekü alanları, at biniciliği alanı, kır lokantası, balon evler, yürüyüş yolları gibi birbirinden farklı sportif aktivite ve sosyal yaşam alanı yer alıyor.

 Haritada göster


 10.  Yenice Mesire Alanı

İnegöl ilçesindeki Yenice Mesire Alanı da Bursa’da piknik yapmak için tercih edilecek yerler arasındadır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2021 kente kazandırılan mesire alanı, yılın her dönemi açık.

Yenice Göleti kenarındaki Yenice Mesire Alanı’nda kamelyalar, piknik masaları, banklar, çeşmeler, barbeküler, çocuk oyun alanları ve WC bulunmaktadır.

Piknik alanı yakınlarında yeme-içme tesisleri de bulunuyor. Ziyaretçiler piknikten arda kalan zamanlarında Yenice Gölü kıyısında doğa yürüyüşü yapabilmektedirler.

 Haritada göster


Sözün özü

Bu listedeki yer, Bursa’nın piknik noktalarının sadece birkaç örneğidir. Her biri kendi özellikleriyle öne çıkar ve ziyaretçilerine keyifli vakit geçirme imkanı sunar. Siz de eğer sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmek ve güzel anılar biriktirmek istiyorsanız bu piknik alanlarını tercih edebilirsiniz.