Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa’da muhteşem dostluk

Türkiye’nin Avrupa Leylek Köyleri Birliğine üye tek köyü olan Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikarağaç Mahallesi’nde baharın gelmesiyle birlikte heyecanla beklenen kavuşma gerçekleşti. 13 yıldır balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu dostlukla gönülleri fetheden Yaren leylek, aylar sonra yuvasının bulunduğu Eskikaraağaç’a geldi.

Türkiye’nin Avrupa Leylek Köyleri

Fotoğraf: Alper Tüydeş

Bursa Karacabey’de Uluabat Gölü’nün kıyısındaki “Leylek Köyü” ünvanına sahip Eskikaraağaç Mahallesi’nde yıllardır devam eden bir dostluk hikayesi var.

Belgesel filmi bile çekilen bu muhteşem dostluğun iki kahramanı var. Balıkçı Adem Yılmaz ve Yaren leylek…

Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından ortaya çıkarılan ve simge haline gelen bu dostluğun kahramanlarından “Yaren” leylek, her yıl olduğu gibi 13’üncü yılda da Afrika’dan göç ederek Eskikaraağaç’a geldi.

Filmlere konu olan Balıkçı Adem Yılmaz ve Yaren leylek bir kez daha göl kıyısındaki kayıkta buluştu.

BAŞKAN ÖZKAN YALNIZ BIRAKMADI

Öte yandan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da Adem Yılmaz ve Yaren leyleği yalnız bırakmadı.

Eskikaraağaç’a gelerek Adem Yılmaz ile bir araya gelen Başkan Özkan sosyal medya hasından o anlara ilişkin fotoğrafları paylaştı.

“CEMRELERİ BİLE BEKLEMEDEN BAHARI GETİRDİ”

Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş ise sosyal medya hesaplarından bu kavuşmaya ilişkin yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Müjdeler olsun! Geleneksel Adem ve Yaren kavuşması 13. yılında yeniden gerçekleşti. O kocaman kanatlarıyla denizleri, çölleri aştı. Diyarların üstünden, yağmurların kıyısından sıyrılıp dün köyüne, bugün ise Adem Amca’nın kayığına kondu. Cemreleri bile beklemeden baharı getirdi”

DOĞA SEVERLER YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Ayrıca, ‘Yaren Leylek ve Adem Amca’ hikayesi, doğaseverler tarafından da ilgiyle takip edilmeye başlandı. Bu nedenle Yaren leyleğin yuvası Karacabey Belediyesi’nin çalışmasıyla 7/24 canlı olarak takip edilebiliyor.