Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa sahillerinden sevindiren haber

Bursa’da Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinin Marmara Denizi’ne olan kıyıları ile İznik Gölü kıyısındaki plaj ve kamplarda yapılan haziran ayı birinci tur ölçümlerinde 24 plajın sonuçları açıklandı.

Bursa’da Mudanya, Karacabey ve

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyrederken, Bursa sahillerinde haziran ayında yapılan tahlillerin birinci tur sonuçları açıklandı.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı tahlil sonuçlarına göre, Marmara Denizi’ne kıyısı olan Gemlik’te 8, Mudanya’da 9, Karacabey’de 3, İznik Gölü kıyısında ise 4 olmak üzere 24 kamp ve plajda tahliller yapıldı.

Ölçümlerde 24 plajın hepsi temiz çıktı.

100 mililitrede bulunan bakteri sayısının kılavuz ve zorunlu değerler olarak dikkate alındığı ölçümlerde, toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptekok parametrelerinin, tüm sahillerde referans değerler aralığında olduğu tespit edildi. Kirlilik ölçümlerinde, 24 plajdan 23’ünde “iyi kalite”, 1’inde ise “orta kalite” su tespitine yer verildi.

Ölçümlerin ardından çıkan sonuçlar kılavuz değerlerinin altındaysa iyi kalitedeki su (girilebilir), kılavuz değerle zorunlu değer arasındaysa orta kalitede su (girilebilir), zorunlu değerlerin üzerindeyse kötü kalitede su (girilemez) olarak değerlendiriliyor.

Bursa’nın “iyi” ve “orta” kalite deniz suyuna sahip sahil ve plajları şöyle:

Gemlik: Narlı Halk Plajı, Karacaali Gençlik Kampı, B.B.B. Küçükkumla Halk Plajı, Büyükkumla Halk Plajı, Hasanağa Gençlik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, B.B.B. Kumsaz Halk Plajı ve B.B.B Kurşunlu Hanımlar Plajı ‘iyi kalite su’

Mudanya: Altıntaş Halk Plajı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Burgaz Halk Plajı, Coşkunöz Halk Plajı, Kumyaka Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı, B.B.B. Eşkel Halk Plajı, B.B.B. Eğerce, B.B.B. Mesudiye Halk Plajı ‘iyi kalite su’

Karacabey: Yeniköy Halk Plajı, Malkara Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı ‘iyi kalite su’

İznik Gölü: Darka Tatil Köyü, İnciraltı Mevki Halk Plajı ve Göllüce Halk Plajı’nda ‘iyi kalite su’  tespit edildi. Orhangazi Halk Plajı’nda ise ‘orta kalite su’.

Kaynak: Sercan YAVUZ / OLAY