Ana Sayfa Arama Galeri Video
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa sahillerinde son durum belli oldu

Bursa’nın Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinin Marmara Denizi’ne olan kıyıları ile İznik Gölü kıyısındaki 24 plaj ve kamplarda yapılan haziran ayı ikinci tur ölçüm sonuçları açıklandı. Tahlillerde, Bursa’daki 24 plaj ve kamptan 23’ünün girilebilir, 1’inin ise girilemez kalitede suya sahip olduğu belirlendi.

Bursa’nın Mudanya, Karacabey ve

Ülke genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, Bursa sahillerinde haziran ayı ikinci tur tahlil sonuçları belli oldu.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı sonuçlara göre, Marmara Denizi’ne kıyısı olan Gemlik’te 8, Mudanya’da 9, Karacabey’de 3, İznik Gölü kıyısında ise 4 olmak üzere 24 kamp ve plajda tahliller yapıldı.

Buna göre; ölçümlerde 24 plajın 23’ü girilebilir kalitede çıkarken, 1 plajın ise su kalitesinin girilemez kalitede olduğu belirlendi.

100 mililitrede bulunan bakteri sayısının kılavuz ve zorunlu değerler olarak dikkate alındığı ölçümlerde, toplam koliform, fekal koliform ve fekal streptekok parametrelerinin, tüm sahillerde referans değerler aralığında olduğu tespit edildi. Kirlilik ölçümlerinde, 24 plajdan 21’inde “iyi kalite”, 2’sinde “orta kalite”, 1’inde ise “kötü kalite” su tespitine yer verildi.

Ölçümlerin ardından çıkan sonuçlar kılavuz değerlerinin altındaysa iyi kalitedeki su (girilebilir), kılavuz değerle zorunlu değer arasındaysa orta kalitede su (girilebilir), zorunlu değerlerin üzerindeyse kötü kalitede su (girilemez) olarak değerlendiriliyor.

Bursa’nın iyi, orta ve kötü kalite suya sahip sahil ve plajları şöyle:

Gemlik: Narlı Halk Plajı, Karacaali Gençlik Kampı, B.B.B. Küçükkumla Halk Plajı, Büyükkumla Halk Plajı, Hasanağa Gençlik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, B.B.B. Kumsaz Halk Plajı ve B.B.B Kurşunlu Hanımlar Plajı ‘iyi kalite su’.

Mudanya: Altıntaş Halk Plajı, Burgaz Altınkum Halk Plajı, Coşkunöz Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı, B.B.B. Eşkel Halk Plajı, B.B.B. Eğerce, B.B.B. Mesudiye Halk Plajı ‘iyi kalite su’ çıkarken, Burgaz Halk Plajı ve Kumyaka Halk Plajı ‘orta kalite su’.

Karacabey: Yeniköy Halk Plajı, Malkara Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı ‘iyi kalite su’.

İznik Gölü: Darka Tatil Köyü, İnciraltı Mevki Halk Plajı ve Göllüce Halk Plajı’nda ‘iyi kalite su’  tespit edildi. Orhangazi Halk Plajı’nda ise ‘kötü kalite su’.

Kaynak: Sercan YAVUZ / OLAY